ستاره های پر فروغ

چه جالب
نویسنده : فریده جلیلوند - ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱٤
 

 

سهراب سپهری


از گل وا شده در دور ترین بوته خاک
بتو ای دوست سلام
حالت ایا خوب است ؟
روزگارت ابی است ؟
همه اینجا خوبند
نی لبک می خواند
قاصدک می رقصد
باد هم عاشق شده است

 

 

 

بازی‌های کودکان ایرانی
جام‌جم آنلاین: بالا‌بلندی، توپ چرخی، تیله بازی، خاله بزغاله، خروس جنگی، زو، شمع گل پروانه، عمو زنجیر باف، قایم باشک، قلعه، کلاغ پر، گل یا پوچ، لی لی، هفت‌سنگ، وسطی و ده‌ها بازی دیگر که هر یک نامی آشنا برای نسل‌هایی از ایرانیان هستند. اما بعضی از این بازی‌های کودکانه دیگر فراموش شده‌اند و به تاریخ پیوسته‌اند. منبع: دویچه وله گزارش تصویری
1391/01/13
 
 
 
 
 
 
 
مشهد
جام جم آنلاین: مشهد شهری در شمال شرقی ایران و به مرکزیت استان خراسان رضوی است. این شهر از نظر جمعیت دومین شهر پرجمعیت ایران، پس از تهران به شمار می رود.به واسطه وجود حرم امام رضا (ع)، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای میلیونها زائر از داخل و خارج از کشور می باشد.
عکاس: محمد زائرنیا
1391/01/06
 
 
 
 
 
 
یزد
جام جم آنلاین: شهر یزد با وسعت 2397 کیلومتر مربع بعنوان مرکز استان یزد می باشد .یزدبواسطه وجود بادگیرهای متعدد بر بام خانه ها وآب انبارها ونیزبعنوان نگین کویر هم سرشناس است .پس از بر آمدن اسلام و گرایش مردم یزد به دین اسلام، عنوان (دارالعباد) یا (دارالعباده ) به این شهر داده شد.
عکاس: سامان عباسی
1391/01/05
 
 
 
 
 
 
جلفا
جام جم آنلاین: شهرستان جلفا یکی از شهرهای مرزی کشور که سرشار از دیدنی هایی از نوع معماری، طبیعت بکر و مستند روستاهای مرزی است. آسیاب خرابه یکی از نادر آبشارهای زیبای کشورمان است که بردامنه کوه بلند کمچی قرار دارد وکلیسای خرابه یا سنت استپانوس در غرب جلفا و حمام کردشت در شرق جلفا در نوار رود آراز یا ارس قرار دارند.
عکاس: علی حامد حق دوست
1391/01/05
 
 
 
 
 
 
 
 
موزه قاجار
جام جم آنلاین: موزه قاجار در محله ششگلان که یکی از محلات قدیمی تبریز است قرار دارد . خانه امیر نظام گروسی که اکنون از آن به عنوان موزه قاجار استفاده می شود در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط وی بنا شده است .این عمارت در دو طبقه با زیر بنای 1500 متر مربع ساخته شده است . ساختمان مشتمل بر دو حیاط اندرونی بیرونی است که باغچه ها و حوض ها زیبایی آن را دو چندان می کند .
عکاس: بهرام تندران
1391/01/06
 
 
 
 
بندر دیر
جام جم آنلاین: بندر دیر در جنوب استان بوشهر واقع شده‌است و با مرکز استان فاصله دارد،ساحل بندر دَیّر یکی از زیباترین مکانهای ساحل و دریا می‌باشد. سه اسکله اصلی که به اسکله اولی، دومی و سومی معروف هستند، صادر کننده و تامیین کننده ماهی و میگو به داخل و خارج کشور است. هوای این بندر از بسیاری بندرهای دیگر پیرامون بهتر است. لنگرگاه آن در مسافت یک کیلومتری از خشکی قرار دارد و پناه خوبی نسبت به باد شمال دارد.
عکاس: محمد شبیری
1391/01/04
 
 
 
 
 
 
 
 
 
خرابه های تاریخی شهرخرانق یزد
جام جم آنلاین: روستای خرانق مرکز بخش خرانق در شهرستان اردکان است . آنچه بیش از همه روستای خرانق را ارزشمند ساخته آثار تاریخی روستا است که شامل منارجنبان،قلعه،کاروانسرا،مشهدک،باباخادم،پل آبراه،شترگلو، قریه ی شمس آباد،مسجد بیت المقدس،حمام،آسیاب،مسجد جامع،حسینیه و... می باشد
عکاس: سعید کرمی
1391/01/02